YEREL SEÇİM ANKETLERİ NELER SÖYLÜYOR

515 Okunma,    03 Nisan 2013 Çarşamba, 10:44
DİS

 

En son açıklanan,yerel seçim anketleri incelendiğinde ortaya ilginç sonuçlar çıkıyor.22-28 Mart tarihleri arasında ORC araştırma şirketi tarafından yaptırılan anket sonuçlarını 2009 Sakarya yerel seçimleri ile karşılaştırdık.
       AK PARTİ OY ORANINI KORUMUŞ
Yapılan ankettte AK Parti 45.1 oy oranına sahip oldu.2009 seçimlerinde AK Partinin Sakarya’da oy oranı bu oran civarlarındaydı.Sonuç olarak B.Şehir Belediyesi İktidarın yıpranma payına rağmen 2009 seçimleri ile aynı oy oranında.
    MHP’DE DÜŞÜŞ
Anket sonuçlarında düşüş yaşayan partilerden biriside MHP.2009 yerel seçimlerinde 35.7 oy alan MHP,ORC anketinde 29.9 oy oranı alarak beş puanlık bir düşüş yaşadı.Ancak anketin yapıldığı süreç ile MHP İlçe teşkilatlarının istifalarının aynı zamana denk geldiğini hatırlatmak gerek.
CHP YÜKSELİŞTE
Anket sonuçlarına göre yerel seçimler için oy oranı yükselen tek parti CHP.2009 yerel seçimlerinde yüzde 8.1 oy alan CHP,ORC’nin mart ayı anketlerinde 12.1 oy oranı ile 4 puanlık bir artış yaşamış.
  ADAYLAR BELLİ OLDUKTAN SONRA DURUM NETLEŞİR
Özellikle yerel seçimlerde aday isimlerinin seçmenler üzerinde önemli bir rol oynadığınu unutmamak gerekir.Dolayısıyla bu tip anketler Belediye Başkan adaylarının isimlerinin belirlenmesi sonrası daha sağlıklı sonuçlar verecektir

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz