Son Dakika
31 Ağustos 2015 Pazartesi

Üstün: Nur Serter O Çılgınlığın da Ötesine Geçti

407 Okunma,    29 Nisan 2012 Pazar, 16:45
Üstün: Nur Serter O Çılgınlığın da Ötesine Geçti

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, 28 Şubat süreci ve 27 Nisan bildirisini TRT Habere değerlendirdi.
Üstün, 2010 referandumunun darbelerin sorgulanmasına ve darbecilerin yargılanmasına hukuki zemin hazırladığını belirtti. Uludere de 34 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini de hatırlatan Üstün, yeni adımlar atılacağını söyledi.
“Sizlere Altın Tepsi de Bir İktidar Sunduk. Ama…”
Türkiye, postmodern darbeyle hesaplaşıyor. 15 yıl önce gerçekleşen müdahale, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün’ün gündemindeydi.
Üstün, “Genelkurmay Başkanı o zaman Başbakan’a demişti ki; Sizlere biz altın tepsi de bir iktidar sunduk. Ama sizden bazı taleplerimiz var. Kamu memurları üzerinde bir takım tasarruflar yapacaksınız gerekirse bunları atacaksınız. YÖK de o zaman devreye girmişti” dedi.
“Nur Serter O Çılgınlığın da Ötesine Geçti”
28 Şubat sürecinde İstanbul Üniversitesi’nde oluşturulan ikna odalarının kabul edilemez olduğunu ifade eden Üstün,”Başörtülü kızların okullara alınmaması nasıl bir kabul edilemez çılgınlıksa; Sayın Nur Serter’in yapmış olduğu iş, o çılgınlığın da ötesini geçen bir durumdu” diye konuştu.
“Demokrasiye Müdahaledir, Savcılarımız Soruşturma Başlatmalı”
Üstün’e göre 28 Şubat’ soruşturması ne kadar önemliyse e-muhtıra olarak adlandırılan Genelkurmay’ın 27 Nisan bildirisi de o kadar önemli.
Ayhan Sefer Üstün, bu konuda şunları söyledi:
“Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılamadı, siyasi olayı kim tetiklemiş, ne tetiklemiş? 27 Nisan e- muhtırası tetiklemiştir. Dolayısıyla siyasete müdahaledir. Birilerinin şikâyetine gerek olmadan savcılarımız bunları soruşturulmalıdır.”
“Detaylı Olarak Araştırılıyor, Yeni Adımlar Atılacak”
TBMM İnsan hakları Komisyonu Başkanı, Şırnak Uludere’deki 34 kişinin hayatını kaybettiği olayın da detaylı olarak araştırıldığını söyledi.

Üstün, “Araştırdığımız konu basit bir konu değil. Dört başı mamur bir rapor olması için bu çalışmalarımızı dikkatlice yürütüyoruz. İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu’nun raporu geldi. 329 sayfalık bir rapor, son derece de detaylı, olayı aydınlamasında faydalı olacak bir rapor. Bu raporu okuyoruz şu anda. Okuduktan sonra yeni adımlar atacağız” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz