Son Dakika
25 Kasım 2015 Çarşamba

TÜP BEBEK TEDAVİSİ ÖNCESİ NELERE DİKKAT ETMELİ?

1159 Okunma,    22 Şubat 2013 Cuma, 14:01
Erkek

Tüp bebek tedavisi denilince ilk akla gelen isimlerden olan Dünyaca ünlü uzman Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisinden önce dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı..

Tüp bebek tedavisi ortalama 15 – 20 kadar süren ve adaylar açısından oldukça zorlu bir tedavidir. Özellikle anne adaylarının tedavi boyunca son derece titiz davranması gereken birçok nokta vardır. İlk olarak anne adayının doktorunun uyardığı konular hakkında çok dikkatli olması gerekir. Ayrıca dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabilir;

  • Tüp bebek tedavisi sürdüğü sürece anne adayının vücudunu zorlayıcı aktivitelerden kaçınması şarttır.
  • Tüp bebek tedavisine başlamadan evvel sigara ve alkol tüketimi kesilmeli ve gebelik oluştuğu takdirde asla kullanılmamalıdır.
  • Baba adayının vereceği sperm gününden 3 gün öncesi cinsel birliktelikte bulunulmamalıdır
  • Özellikle kadın hasta rahat olmalı ve stresten uzak durmalıdır. Tedavi boyunca umutsuzluğa düşmemelidir.
  • Anne adayına evde uygulanması gereken ilaçlar doktor tarafından verilir ve gerekli açıklamalar yapılır. Verilen bu ilaçlar anlatıma uygun bir şekilde dozda uygulanmalıdır. Aksi halde tedavide başarı şansında düşüş yaşanabilir.
  • Anne adayının bazı hastalıklar nedeni ile ilaç kullanması gerekiyorsa bu durum muhakkak doktor ile paylaşılmalıdır.
  • Embriyo transferi gerçekleştikten sonra 2 – 3 gün uzun yolculuktan kaçınmak gerekir.
  • Tüp bebek tedavisinde başarılı olmak için merkez seçimi de son derce önemli bir etkendir.
  • Tüp bebek merkezinin başarı oranı gebelik ile sonuçlanan oranlara göre hesaplanmalıdır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNE NE ZAMAN BAŞVURULMALIDIR?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler herhangi bir doğum kontrol yöntemine başvurmamış ve birlikteliğin düzenli olmasına karşın 1 yıl içinde çocuk sahibi olamamış ise doktora başvurmaları gerekir. Doktor muayeneleri ile çiftlerin her ikisi de detaylı bir şekilde incelenmeli ve sorunun nedeni tespit edilmelidir. Sorun tespit edildikten sonra tedavi soruna yönelik yapılmalıdır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER VE HASTANEDE YATMAYI GEREKTİREN BİR TEDAVİ MİDİR?

Tüp bebek tedavisinin hiçbir aşaması hastanede yatmayı gerektirmez. Tedavi hastanın günlük yaşamını olumsuz bir şekilde etkilemez. Tüp bebek tedavileri yaklaşık 15 – 20 günde tamamlanmaktadır. Fakat bazı hastalarda tedavi süresi biraz daha uzun olabilir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE NORMAL GEBELİKLERE ORANLA DÜŞÜK İHTİMALİ DAHA MI YÜKSEK?

Bütün gebelikler hesaplanır ise düşük ihtimali bütün gebeliklerde % 15 oranındadır. Ancak tüp bebek tedavisinde bu oran biraz daha artış göstermektedir.

TÜP BEBEK UYGULAMASI SONUCU DOĞAN BEBEKTE HERHANGİ BİR EKSİ DURUM OLUR MU?

Normal yolla oluşan gebelikler sonucu ve tüp bebek tedavisi oluşan gebelikler sonucu doğan bebeklerde olumsuz bir durum oluşması aynı oranlardadır. Tüp bebek tedavisi ile doğan bebekler artı bir risk taşımazlar.

TÜP BEBEK VE SİGARANIN ETKİSİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Gebeliğin oluşmasında ve tedavinin devamında sigara olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftlerin tedaviden en az 2 ay önce sigarayı bırakması gerekir.

Tüp bebek tedavisi ile ilgili detaylı bilgiye ünlü doktor Bülent Tıraş’ın kişisel web sayfası olan www.tupbebekklinigi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir