Son Dakika
31 Ağustos 2015 Pazartesi

TAŞ MEKTEP FİLMİNİ YÖNETMENİ ALTAN ANLATACAK

153 Okunma,    14 Mart 2013 Perşembe, 12:35
DİS

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Mart ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında birbirinden güzel programları kültür sanat dostları ile buluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde, “İstanbul Efendisi” tiyatro gösterisiyle devam eden etkinlikler, “Sinema Günleri” ile sürecek. Cuma günü saat 19.00’da AKM’de gerçekleşecek programda, “Taş Mektep” filmi gösterime sunulacak ve filmin yönetmeni Altan Dönmez film ile ilgili tüm sorulara cevap verecek.
Filmin konusu ise şöyle;
“Henüz genç bir öğrenci olan Mehmet ve okul arkadaşları, düşman işgali altına giren Anadolu’nun hali için derinden üzülmekte, dahası oturup bekledikçe düşmana karşı bilenmektedirler. Eskişehir kentinin düştüğü ve ordunun geri çekilmekte olduğu haberi hepsini daha da endişelendirir. Vatanı savunmak için harekete geçmeye kararlıdırlar. Onlar cepheye gidip düşmanla çarpışmak isterken, Güzide öğretmen ise öğrencilerinin savaşa bilfiil katılamayacak kadar küçük yaşta olduklarında ısrar eder. Tevfik yüzbaşı ve Abbas Emmi ise öğrencileri vatan aşkıyla dolu bu karardan döndüremeyeceklerinin farkındadırlar. Dahası bu topraklar üzerinde yaşayan Ermeni ve Rumlar, devletlerin kanlı politikasını bir kenara bırakarak aynı vatanı koruyacaklardır… Mehmet’in Rum kızı Mina’ya olan büyük aşkını ne bu savaş engelleyebilir ne de Tevfik yüzbaşı ile Güzide’nin yüreğine düşen sevdaya kanlı savaş engellenebilir. Kayseri Lisesi’nin son sınıfındaki 63 öğrenci 1920-1921 yıllarındaki öğretim döneminde okullarını terk ederler. Tek amaçları Sakarya Meydan Savaşı’na katılıp orduya destek olmaktır. Bu 63 genç nefes, Kurtuluş Savaşı’nın en çetin çatışmalarının yaşandığı günlerde vatanları uğruna şehit olurlar ve Kayseri Lisesi o yıl mezun veremez. Tıpkı memleketin pek çok yerindeki lise gibi.”
Dramatik bir savaş filmi olan yapımın yönetmenliğini Altan Dönmez üstlenirken, senaryo ise Hazan Toma’ya ait.
1969 yılında doğan Altan Dönmez, “Taş Mektep” filmi ve “Bir Zamanlar Osmanlı: Kıyam” dizisinin yanı sıra pek çok video klip ve reklam yönetmenliği çalışmasına da imza attı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz