Son Dakika
02 Eylül 2015 Çarşamba

Sakarya’da 23 Nisan Coşkusu

223 Okunma,    23 Nisan 2012 Pazartesi, 14:33
Sakarya’da 23 Nisan Coşkusu

Adapazarı Kent Meydanı’nda düzenlenen tören, Vali Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Orhan Çınar’ın ilkokul öğrencileriyle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende, alanı dolaşarak çocuklarla bayramlaşan Vali Büyük, daha sonra ilkokul öğrencisi Muhammet Bilal Koşar ile anı defterini imzaladı. Büyük, anı defterine şunları yazdı:
”TBMM’nin açılışının 92. yıl dönümünü coşkuyla kutlamaktayız. 23 Nisan 1920, ülkemizi işgal etme teşebbüsü karşısında Türk milletinin egemenliğini eline aldığı ve vatanına sahip çıktığı günü simgelemektedir. Büyük Lider Atatürk’ün önderliğinde yürütülen istiklal mücadelesi, TBMM’nin açılması, vatanın kurtarılması ve cumhuriyetin ilan edilmesiyle nihai hedefine ulaşmıştır. Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bu anlamlı gün, hepimizin gurur günüdür. Dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan bu bayram, çocuklarla verdiğimiz değeri ve duyduğumuz güveni ortaya koymaktır. Tek hedefimiz, gelecek nesillere daha güzel bir Türkiye bırakmaktır”
Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yavuz Selim Sandıkçı ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Türkiye için anlamlı olduğunu kaydetti.
Sandıkçı, ”Bu vatan uğrunca can veren herkesi rahmet ve minnetle anıyorum. 23 Nisan 1920, TBMM’nin açılış tarihi olduğu gibi millet egemenliğine dayanan cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı müstesna bir gündür. Atatürk’ün liderliğinde gerçekleştirilen Kurtuluş Savaşı ile yalnızca yurt toprakları kurtarılmamış, aynı zamanda demokratik ve çağdaş Türkiye’nin de temelleri atılmıştır” diye konuştu.
Tören, Kırgızistan, Moldova, Makedonya, Arnavutluk, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna, Kosova ve Gürcistan’dan gelen çocukların, kendi ülkelerinin halk oyunlarından örnekler sunmasıyla sona erdi. /Hasan Can Kaim

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz