Refahyol hükümetinde milletvekili olan Şevki Yılmaz 28 Şubat sürecini anlattı İZLE

213 Okunma,    19 Nisan 2012 Perşembe, 00:41
Refahyol hükümetinde milletvekili olan Şevki Yılmaz 28 Şubat sürecini anlattı İZLE

ahaber.com.tr / Refahyol Hükümetinde Rize Milletvekili olan 28 Şubat’tan sonra siyasi yasağı nedeniyle uzun yıllar yurtdışında yaşayan Şevki Yılmaz A Haber’de yayınlanan Satır Arası programına katıldı.

28 Şubat sürecinde yaşananları anlatan Yılmaz, o dönemi anlamak için tüm darbelere bakılması gerektiğini söyledi. Adnan Menderes’i asan zihniyetin 28 Şubat’ı yaptığını belirten Şevki Yılmaz, medyanın da iftiralarla darbe sürecini hızlandırdığını söyledi.

Şevki Yılmaz, Erbakan’ın sonunu getiren olayı da A Haber ekranlarında açıkladı.
Yılmaz, Necmettin Erbakan ile askeriyenin ilk başlarda arasının çok iyi olduğunu ancak Erbakan’ın karşı çıktığı bir helikopter ihalesi sonrasında aralarının açıldığını söyledi.

Şevki Yılmaz şöyle konuştu:

Aslında Erbakan Hocamla askeriyenin arası çok iyiydi. Hatta Hocamıza ilk Milli Güvenlik Kurulu Toplantılarında ‘sizi tanıyamamışız’ dediler yağ çektiler. İlk defa sizin stüdyonuzda açılıyorum Hocamla Ordunun arasının açılmasının ilk sebeplerinden biri helikopter ihalesidir. O ihaleyi imzalasaydı Hocadan iyi adam olmazdı. Askeri helikopter ihalesini Hocamın önüne getirdiler ‘bunu imzala’ dediler. Hoca isyan edeceklerini bildiği için haftalarca oyaladı. O zaman hep yağlar devam ediyor. Hocaya saldırılar yok. Günü birinde yeter artık bunu imzala dediler O da kıyamet koparan o açıklamayı yaptı. Generallere dedi ki; “Sizin helikopterini Amerika’da tedavülden kaldırılmış uçuşa yasak helikopterler, bunların fiyatı 20 milyon dolar bunlardan (10 mu 20 mi unuttum) alacağız bu milletin bütçesinden. Ama biz araştırdık son teknolojiyle donatılmış, şu helikopteler 9 milyon dolar. Çöpten 20 milyon dolara helikopter alamayız. Amerika’nın çöplüğünde bunlar. Almayacağım, imzalamayacağım” dedi. İşte o olayın ertesi gün sermaye çevreleri Refahyol hükümetinin karşısındaki gücün yanına geçtiler ve darbe süreci başladı…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz