Son Dakika
25 Kasım 2015 Çarşamba

Otomobile Ek Vergi Gelecek Mi?

232 Okunma,    07 Nisan 2012 Cumartesi, 02:11
Otomobile Ek Vergi Gelecek Mi?

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, otomotiv sektörüne yönelik ek vergi çalışmaları olmadığını belirterek, ”Otomotiv sektörü için ek vergiler düşünülmüyor. Bugün itibariyle böyle bir planlamamız söz konusu değil” dedi.
Ergün, Haliç Kongre Merkezi’nde 6.’sı düzenlenen Kariyer Zirvesi’nin ardından ekonomi gündemine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin, daha önce yaptığı, ”Cari açığa yönelik önlemler kapsamında gerekirse otomotiv sektörüne ek vergiyi gündeme getirebiliriz” açıklamasını hatırlatması üzerine Ergün, otomotiv sektörüne yönelik ek vergi çalışmalarının olmadığını bildirdi.
Ergün, henüz hükümetin kurulup, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) toplanıp bu konularla ilgili bir karar almadığını belirterek, bu konuyla ilgili önceden de alınmış bir karar bulunmadığını kaydetti.
Bugün itibariyle Türkiye otomotiv sektörünün mutlak ihracatçı olma özelliğini kaybetme noktasında olduğunu dile getiren Ergün, şunları ifade etti:
”Otomotiv sektöründe ithalat ön plana çıkmaktadır. 5 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası veren bir sektördür. Ama 373 milyon dolara kadar, 2010 yılında bu dış ticaret fazlası düştü. 2011 yılında ise bunun eksiye düşme ihtimali var. İthalatın ön plana çıkma ihtimali var.
Türkiye’de yeni marka ve modellerin üretilmesi ve Türkiye’den otomobil ihracatının artırılmasına, Türkiye’de yeni marka ve modellerin üretilmesine ve yerli marka otomobil üretimine, aynı zamanda Türkiye’de üretilen otomobillerin iç pazarda daha çok talep bulması amacıyla ifade ettiğim hadiselerdir. Yoksa otomotiv sektörü için veya başka sektörler için ek vergiler düşünüldüğü anlamına gelmiyor. Bugün itibariyle böyle bir planlamamız söz konusu değil.”
Bakan Ergün, şimdiye kadar Türkiye’de reel sektörün önünde engel olacak bir para ve maliye politikası izlenmediğini ve bugünden sonra da reel sektörün gelişimini üretim gücünü ve kabiliyetini olumsuz etkileyecek para ve maliye politikasının söz konusu olamayacağını söyledi.
Türkiye ekonomisinde tüketici kredilerinde bazı aşırı genişlemelerin önlenmesi amacıyla alınan birtakım tedbirler olduğunu, bu tedbirlerin reel sektörü olumsuz etkileyecek nitelikte tedbirler olmadığını anlatan Ergün, uygulamada bu tedbirlerin öngörülmeyen bir şekilde reel sektörü de olumsuz etkileyecek bazı etkiler meydana getirmesi halinde, gerekli önlemlerin alınacağını kaydetti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir