Son Dakika
25 Kasım 2015 Çarşamba

İsmet İnönü’nün 39. ölüm yıldönümü

520 Okunma,    25 Aralık 2012 Salı, 14:50
dış

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş,  İsmet İnönü’nün 39. ölüm yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. 

İl Başkanı Ecevit Keleş, demokrasi inancıyla bütünleşmiş ve ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için hayatını adamış, Kurtuluş Savaşı’nın önderlerinden, Türkiye’de çok partili yaşamın yolunu açmış İsmet İnönü’nün 39. ölüm yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

“ Atamız, ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2. Genel Başkanı, Lozan kahramanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak var olması için hayatını adayan İsmet İnönü’yü saygıyla ve hasretle anıyorum. İsmet İnönü, Cumhuriyetimizin ikinci Cumhurbaşkanı olarak görev  yapan, ülkemizi 2. Dünya Savaşı’ndan uzak tutarak barış temsilciliğiyle cumhuriyet devrimlerimizi olgunlaştırmaya çalışmıştır. Fakat bugün hükümette bulunanlar, kendisinin yaptıklarını farklı aktarmaya çalışıp, tarihi farklı algılatma çabasına girmişlerdir. Ülkenin temellerini atan, köklü tarihimizin gelişmesi ve çağdaş bir ülke olmamız için yılmadan mücadele eden Milli Şefimizin ülkemiz için yaptıklarını hiçbir güç yok edemeyecektir. Unutulmasın ki, bugün hakkında gerçeklere dayanmayan, çarptırılmış çeşitli söylemlerde bulunanlar, bu söylemlerinin temelini çok partili hayatı ve yapıcı muhalefeti ülkemizde yükselten İsmet İnönü’ye borçludurlar.”

“Bundan 93 yıl önce gerçekleşen Ulusal Kurtuluş Savaşımızda önderlik ederek bize bu ülkeyi bırakan Mustafa Kemal Atatürk ve o’nun en yakın silah arkadaşı İsmet İnönü’nün bizlere aktardığı ruhla cumhuriyetimizi sonsuza değin yaşatacağız. Bu duygu ve düşünceden hareketle ölümünün 39. yıldönümünde Milli Şefimizi saygıyla yad ediyoruz. “

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir