Son Dakika
26 Kasım 2015 Perşembe

Fındık borsası Almanya’nın Hamburg kentinde Neden?

488 Okunma,    01 Ağustos 2012 Çarşamba, 14:16
EN

Fındık’ta dünyanın birinci ülkesiyiz. Buna rağmen fındık borsası Almanya’nın Hamburg kentinde. Neden? Türkiye’yi yönetenler bu borsayı Türkiye’ye getirme yolunda uğraşmaları gerekmiyor mu? Bu durum bile fındık üreticilerinin nasıl sahipsiz bırakıldığının açık kanıtıdır. Fındık üreticisi bu hükümet eliyle savunmasız bırakılmıştır. Bu yıl fındık var ama üretici bereketini göremeyecek. Piyasa tamamen uluslar arası tekellere ve onların yerli işbirlikçilerine terk edilmiş durumda. Hükümetin tarım politikalarına dikkatinizi çekerim. Türkiye kendi kendine yeten dünyada ender bir coğrafyaya sahip ülkedir. Buna rağmen temel besin gıdalarında ithalat yapan ülke haline getirildik. Üretici kardeşlerimiz bunun üzerine düşünmeli. Hükümet tarım politikalarında ülke ve üretici lehine tutum takınmıyorsa, üreticiler gereğini yapmalı. Demokrasi güzel bir nimettir; ancak kullanmasını bilirsen faydasını görürsün. İşte Karasu ve Kocaali. Fındık geliriyle geçimini temin eden geniş bir kesim var. Bu yıl fındıkta ‘var yılı’ olmasına rağmen gelir elde edemiyorlarsa, biz onların sözcülüğünü her fırsatta yapıyoruz. Doğruyu ödüllendirsinler, yanlışı cezalandırsınlar. Bu haklarını kullansınlar. Özellikle fındık üreticileri başta olmak üzere tarım kesimindeki sessizlik düşündürücüdür.

ÜRETİCİYE KREDİ VERİLMELİ

Bu bölgeden örnek verelim. Genellikle fındık ekim alanları 2 B arazileri üzerinde. Biz seçimlerden önce 2 B arazilerini ücretsiz olarak üzerinde kullananlara devredeceğiz dedik. AKP ise satacağız dedi. Şimdi soruyorum. Fındık üreticisi para mı kazanıyor ki, bu yerleri satın alabilsinler? Siz üreticiyi kaderine bırakın. Tüccara karşı savunmasız bırakın. Sonra da 2 B arazilerini satın alın diyorsunuz. Muhalefet milletvekili olarak tek soru önergesi veren milletvekiliyim. Sayın Bakan’a eğer 2 B’lere satmakta kararlıysanız, üzerinde oturan üretim yapan tarım kesimine uzun vadeli ve faizsiz kredi vermeyi düşünüyor musunuz, ne gibi kolaylıklar planlıyorsunuz sorusu yönelttim. Cevabı geçen hafta aldım. Sayın bakan cevabında yeterince kolaylık gösterdiklerini ve daha fazla bir şey yapamayacaklarını söyledi. Muhalefet milletvekili olarak soru önergeleri, araştırma önergeleri veriyoruz. Bizim gücümüz halktır. Halkı bilgilendiriyoruz. Halkımız sessiz kalmasın. Bize daha fazla güç versin.

TATSIZLIK YAŞANDI

Şimdi olay şudur CHP çok büyük bir ailedir. Akil insanları vardır. CHP’liler örgütüne de, milletvekiline de, üyesine de sahip çıkar. Bir tatsızlık yaşandı. Siyaset dinamiği içinde olabiliyor. Ben ortasına düştüğüm için üzgünüm. Aile içi bir olay. Genel merkezimiz konuyla ilgileniyor. Şahsen örgütün görevden alınmasından yana değilim. Sorun ne olursa olsun çözecek olan partinin delegeleridir. Yanlış varsa karşı çıkacak olan delegelerimizdir. Örgüt, sadece il yönetiminden ibaret değildir. Partinin tümüdür. Ben örgütün alacağı tüm kararlara harfiyen uyacağımı taahhüt ettim. Daha fazla yorum yapmak istemiyorum.

TEPKİ GÖSTERİYORUZ

Kabul edilemez bir olay. Bir ülkede “Sizi çok seviyoruz bakanım’ diyen bir vatandaşa, “Beni sevdiğini nereden anlayacağım. Anlamam için takla at” diye cevap veren bir İçişleri Bakanı varsa bu tür olaylar sürpriz olmamalı. Her şey vatandaşımızın gözü önünde cereyan ediyor. Kamuoyu etkin bir şekilde tepkisini göstermeli. Biz onlar adına her platformda bu tür çarpıklıklara tepkimizi gösteriyoruz; ama vatandaşlarda göstersin ki, etkimiz artsın.

MÜSLÜMAN KANI AKITILDI

İçimiz acıyor. Ortadoğu Müslüman dünyasıdır. Amerikan emperyalizmi daha önce Japonya’ya, Nikaragua’ya, Şili’ye niçin gittiyse, Ortadoğu’ya da benzer sebeple giriyor. Müslüman coğrafyanın yer altı ve yer üstü zenginliklerini sömürmek için geliyor. Nükleer silah var diyerek dünyanın en büyük yalanına sarıldılar ve Irak’a girdiler. Milyonlarca Müslümanın kanı akıtıldı. Binlerce Müslümanı çırılçıplak soydular, dünyaya resimlerini servis ederek küçülttüler. Camilerini bombaladılar. Buna karşı Türkiye’nin sesi bile çıkmadı. Arap Baharı’ndan bahsediliyor. Bu olsa olsa ‘Amerikan Baharı’dır. Kaddafi devrilirken olanları hatırlayın. Türkiye Müslümanlara ateş açtırmam dedi. 15 gün sonra NATO üssünü açtı. Suriye Devlet Başkanı Esat kardeşleriydi. Şimdi Eset oldu. Amerikan Baharına karşı durmamak hem inancımıza hem de insanlığımıza ihanettir. Bu konu CHP, AKP, MHP meselesi değildir. Vatanımızın, milletimizin, inancımızın meselesidir”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir