Ehliyette yeni dönem başlıyor

247 Okunma,    16 Nisan 2012 Pazartesi, 14:48
Ehliyette yeni dönem başlıyor

Ehliyet alımında yeni dönem başlıyor. Hem sınav sistemi değişecek hem de stajyer şoför uygulaması başlayacak. Stajyerlikten çıkmak için 2 yıl belli trafik kurallarını ihlal etmemek gerekecek.

Sürücü eğitimine Avrupa Birliği (AB) kriterleri getiriliyor.

Yeni uygulamada ehliyet sınavını geçenler stajyer sürücü belgesi yani geçici ehliyet alacak. Stajyer sürücü belgesi 2 yıl geçerli olacak.

Bu süre zarfında belirli kuralları ihlal etmeyenler, asıl sürücü belgesini almaya hak kazanacak. Sertifikasını iki yıl içerisinde ehliyete dönüştürmeyen adayların sınavları iptal edilecek.

Ehliyet almak, sadece “dur-kalk”tan ya da birkaç yüz metrelik düz yolda gitmekten ibaret olmayacak.

Hoca desteği de sınırlanacak. Çünkü artık her sınav aracında bir kamera olacak.

Direksiyon başındaki pratik sınavsa 2 aşamalı olacak. Sürücü adayı, belirlenen güzergah bitene kadar değil, trafikte 45 dakika dolana kadar direksiyon başında kalacak.

Üstelik sınav tenha bir yolda değil, akan trafikte birden fazla güzergahta yapılacak.

Sürücü kurslarına taban ücret gelecek, böylece her kurs belli bir seviyenin üzerinde eğitim vermek durumunda kalacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitimsisteminde yaptığı değişikliğin ardından sürücü kurslarına da el attı. Kurslara Avrupa Birliği (AB) standardı getirmek için bir çalıştay düzenleyen Bakanlık, eğitim kalitesinin artırılması, eğitimcilerin eğitimi ve sınav mevzuatı gibi konularda değişikliğe gidecek. MEB, sürücü kurslarının iyileştirilmesi için düğmeye bastı ve Ankara’da bir çalıştay düzenledi.

AB’den 3 alan uzmanı,MEBbirimlerinin temsilcileri, ilgili bakanlıkların yetkilileri, akademisyenler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, sosyal ortaklar ve diğer ilgili paydaşların katılımıyla Ankara PlazaOtel’de gerçekleşen çalıştayda,motorlu taşıt sürücü kurslarında verilen eğitim programları değerlendirildi.

BAKANLIK EL KOYDU

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Avrupa Birliği Bakanlığı’nın desteğiyle yürütülen çalıştayda, ‘Sürücü Eğitimlerinin Kalitesinin Artırılması ve Sürücü Eğitim Programlarının İncelenmesi’, ‘Sürücü Sınavlarında Yeni Yaklaşımlar ve İlgili Mevzuat Düzenlemeleri’ ve ‘Eğiticilerin ve Sınav Sorumlularının Eğitimi’ başlığıyla 3 ayrı çalışma grubu oluşturuldu.

ARAÇLARA KAMERA

Çalıştayda karara bağlanan bazı öneriler şöyle oldu: Sürücüler için periyodik eğitimin zorunlu olması, sürücü kursu ücretlerine taban ücret uygulamasının getirilmesi, sınav araçlarında kamera sisteminin bulunması, sertifikasını iki yıl içerisinde ehliyete dönüştürmeyen adayların ehliyetinin iptal edilmesi, sınav yapıcılarınve eğiticilerininbelli aralıklarla eğitime tabi tutulmaları.

Her seviyeye ayrı kurs

Çalışma gruplarının hazırladıkları raporlarda sürücü kurslarının yapısını yeniden düzenleyecek öneriler ortaya atıldı. Bakanlık, çalıştay dokümanlarını inceleyecek, analiz edecek ve nihai sonuç raporu haline getirerek kamuoyu ile paylaşacak. Çalışma gruplarının hazırladıkları raporlara göre sürücü kurslarında farklı eğitim düzeylerinden gelen sürücü adaylarına aynı eğitimin verilmesi sorunun kaynağını oluşturuyor. Yine uygulama derslerinde ders saatlerinin sınırlı oluşu ve sıradan düz bir parkurda eğitim verilmesi de kaliteli sürücü adaylarının yetişememesinde önemli rol oynuyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz