Son Dakika
28 Ağustos 2015 Cuma

Dışişlerinden Obama’ya Tepki

193 Okunma,    24 Nisan 2012 Salı, 23:09
Dışişlerinden Obama’ya Tepki

Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama’nın 1915 olaylarına ilişkin yayınladığı mesajla Ermeni görüşlerini yansıtan mesnetsiz bir yaklaşım ortaya koyduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Obama 24 Nisan 2012 tarihinde yayınladığı mesajla, Türkler ile Ermenilerin ortak tarihlerinin acılı bölümüne ilişkin anlaşmazlıkta, bu sene de Ermeni görüşlerini yansıtan mesnetsiz bir yaklaşım ortaya koymuştur.” denildi.
Tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklamanın her bakımdan fevkalade sorunlu bulunduğu ve esefle karşılandığı belirtilen açıklamada;
“ABD gibi önemli bir müttefikimize düşen, Türk-Amerikan ilişkilerine de zarar veren bu tür bir yaklaşımla sorunu daha da derinleştirmek değil, çözüme yönelik yapıcı katkılar sunmak ve bu bağlamda ortak tarih araştırmasından kaçınan Ermeni tarafını daha gerçekçi ve uzlaşmacı olmaya cesaretlendirmektir.” denildi.
Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan acıların ortak olduğu ve döneme ilişkin hatıraların Türk halkı bakımından en az Ermeniler için olduğu kadar hassasiyet taşıdığı hatırlatılan açıklamada, tüm önyargılı müdahalelere rağmen adil hafızaya ulaşma çabalarının sürdürüleceği ifade edildi.
Sarkozy ve Hollande’ın Sözlerine de Tepki
Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve cumhurbaşkanı adayı Sosyalist Parti lideri Francois Hollande’ın, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusundaki açıklamalarının, “ihtilaflı tarihi konuların siyasi hesaplara malzeme yapılarak istismarının yeni bir örneğini teşkil ettiğini” bildirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz