Son Dakika
02 Eylül 2015 Çarşamba

CHP’de ‘ağabey’ formülü tuttu

767 Okunma,    02 Mayıs 2012 Çarşamba, 01:00
CHP’de ‘ağabey’ formülü tuttu

Atamayla gelen, sandıkla giden adam oldu Yaşar Erdem. 2007 yılında Necdet Çakar Milletvekili olmasın diye yapmadığı muhalefet kalmamıştı.

Yıl 2012 oldu Ecevit Keleş kendisine rakip olmasın diye yine yapmadığını bırakmadı.

Yaptı da ne oldu?

Yüz oy fark atarım dediği rakibinden fark yiyerek koltuğu bırakmak zorunda kaldı.

Her şeyi çok iyi hesap ettiğini zanneden Yaşar Erdem ve ekibinin hesaba dahil edemediği bir isim vardı. O isim Ecevit Keleş’e Başkanlık yolunu açan isimdi.

Selçuk Gedikli

Bu seçimi Ecevit Keleş kazandı ama asıl galibi Selçuk Gedikli oldu.

Bir ay önce gazetemin manşetinde “CHP’de ağabey formülü” diye bir haber yapmıştım.

CHP’nin büyük ağabeyi Selçuk Gedikli’nin etrafında Şaban Koludra, Ümit Usal, Yüksel Büyükakten, Ergün Özkan gibi isimlerin Gedikli’nin etrafında birleşerek İl Başkanlığı’na aday olması konusunda ikna edilmeye çalıştıklarından bahsetmiştim. Gedikli, ikna edilemedi ama delegeyi iyi ikna ederek Ecevit Keleş’e İl Başkanlığı yolu açan isim oldu.

Bu seçimi Ecevit Keleş kazandı ama Selçuk Gedikli faktörü bu gidişata yön verdi.

Benim de “ağabey” formülüm böylelikle tutmuş oldu.

Vahit Serbes’in Yerel Seçimler’de aldığı başarısız sonuçlarla CHP’den toz halinde kopmaya başlayan parçalar Yaşar Erdem’in İl Başkanlığı’nda adeta kaya parçaları halini almıştı.

Ahmet Uluşan, Ayça Taşkent, Asım Keser ve tabiî ki en fazla eleştirilen isim Aydoğan Sezer.

Bu İsimler Yaşar Erdem’e seçim kaybettiren isimler oldu. Çok fazla eleştiri alan isimlerdi. Delege sevmiyordu sevmediğini de gösterdi zaten.

Milletvekili Engin Özkoç’a rağmen Ecevit Keleş, İl Başkanı olmayı başarması da cevap bekleyen bir soru. Özkoç, bu sonuçtan kendine pay çıkarmasını bilmelidir.

Delegeler benim askerimdir diyen zihniyete inat CHP delegesi kendini kullandırtmamış kimsenin askeri olmadığını CHP’nin bir neferi olduğunu göstermiştir. Delegenin verdiği bu ders ile Yaşar Erdem ve tepki toplayan ekibini siyaset mezarlığında yerini almalarını sağlamıştır.

Geçmişte bu partiye yaptıklarının hesabını delege sandıkta bu kişilerden sormasını bilmiştir.

Bundan sonra Ecevit Keleş ve ekibine büyük bir sorumluluk bekliyor.

Parti tabanının beklentilerine bu güne kadar cevap verememiş olan bir yapının yarattığı erozyonu tamir ederek tabanı ile kucaklaşması lazım

Ufak gruplaşmalar ile sürekli partiden uzaklaşanları yeniden partiye kazandırılması lazım. Eğer CHP yerelde ve genel de iktidar olmayı istiyorsa bunu yapmalı.

Her kongre öncesi ufak hesapların peşinde koşan kongre ağalarından kurtularak, delegeyi hazır asker gibi gören zihniyette ki insanlardan CHP’yi bir an önce temizlenmesi lazım

Bunun gibi birçok şeyi Ecevit Keleş yeni dönemde başarmasını bilmeli.

Başaramazsa da delege sonraki seçimde siyaset mezarlığında Ecevit Keleş’e de bir yer bulmasını bilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz